Pondelok - Piatok, 8:00 - 15:00
Zavolajte nám: +421 903 999 921

Dentálna hygiena

Neriskujte zdravie zubov a starajte sa o ne pravidelne na profesionálnej báze.

Dvakrát denne nestačí!

Hoci je bežné denné čistenie zubov nevyhnutné na prevenciu najrôznejších zubných ochorení, často nedokážeme (alebo skôr na to nemáme prostriedky) poskytnúť zubom takú starostlivosť, akú raz za čas potrebujú.

Dentálna hygienička si poradí so zubným kameňom, nežiaducou pigmentáciou, zle dostupným povlakom a vďaka používaniu špeciálnych nástrojov a prístrojov vyčistí zuby aj tam, kam sa bežnou kefkou nedostanete as intenzitou, akú nedosiahne ani tá najlepšia elektronická kefka či iné v obchodoch dostupné pomôcky.

V Dental-Centre vykonávajú profesionáli dentálnu hygienu ako súčasť ortodontickej liečby pacientom s rovnátkami. Na pravidelnej báze tiež registrovaným pacientom mimo ortodontickú liečbu. Záujemcovia doposiaľ neregistrovaní v našom zdravotníckom zariadení sa samozrejme môžu tiež objednať.

V prípade záujmu nás teda stačí kontaktovať a poskytneme Vám termín na vaše ošetrenie.

Dentálnou hygienou k:

 • prevenciu zubného kazu
  Pravidelnou starostlivosťou dokážeme zásadne znížiť riziko vzniku zubného kazu.
   
 • prevenciu paradentózy
  Môžete veľmi ľahko predísť nepríjemným ochoreniam ďasien, zamedziť ich krvácaniu alebo v extrémnom prípade zabrániť strate zuba z dôvodu pokročilej paradentózy.
   
 • odstránenie pigmentácie zubov
  Odstránime nežiaduce pigmentové škvrny zo zubov.
   
 • odstránenie zubného kameňa
  Koniec usadenému zubnému kameňu, na ktorý bežné čistenie rozhodne nestačí.
   
 • odstránenie plaku zo zle prístupných miest
  Vďaka technologickým možnostiam odstránime nežiaduci povlak aj z tých najhoršie prístupných miest.
   
 • prevencia zápachu z úst
  Odstránením mnohých faktorov, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný zápach z úst môžete dosiahnuť veľké zlepšenie, ak ním trpíte.

Ako prebieha ošetrenie?

Dentálna hygiena v Dental-Centre začína vstupným ošetrením a v pravidelnej frekvencii 3-6 mesiacov sa vykonáva ošetrenie opakované. O správnej frekvencii je potrebné diskutovať s odborníkom podľa aktuálneho stavu. Po každom zákroku je potrebné 1 hodinu nejesť a nepiť a ďalšie 2 hodiny dodržiavať tzv. bielu diétu. Pri bielej diete by sa malo zamedziť styku očisteného povrchu zuba s látkami farbiacimi zuby obsiahnuté v jedle a nápojoch.

Prvá návšteva

Pri prvej návšteve v ordinácii dentálnej hygieničky vás čaká najskôr krátke vstupné vyšetrenie tzv. špeciálneho indexu, ktorým sa zisťuje zdravotný stav vašich ďasien a tiež celkový stav ústnej hygieny. V prípade, že hygienička diagnostikuje niektoré z možných ochorení, vysvetlí vám najskôr príčinu vzniku a potom navrhne ďalší postup.

Pri samotnom ošetrení je najskôr starostlivo odstránený zubný povlak a zubný kameň, ktorý väčšinou bráni ďasnám k nevyhnutnej regenerácii. Zubný kameň odstraňujeme ultrazvukovou čističkou a dentálnymi kyretami. Doba potrebná na odstránenie zubného kameňa je individuálna, niekedy je potrebných návštev viac. Ošetrenie môže byť v tejto fáze v prípade vyššej citlivosti krčkov mierne bolestivé. Nakoniec hygienička zuby dôkladne dočistí pomocou dentálnej pieskovačky, vyleští rotačnou kefkou so špeciálnou leštiacou pastou a aplikuje na ich povrch fluoridačný gél.

Nasleduje názorná inštruktáž správneho čistenia zubov a domácej starostlivosti o chrup, pri ktorej vám dentálna hygienička podrobne vysvetlí a ukáže, ako zuby čo najlepšie vyčistiť. Po ošetrení si u nás môžete zakúpiť sadu odporúčaných zubných kefiek, s ktorými si správne čistenie hneď vyskúšate.

Obsah dentálnej hygieny, použité metódy a doba ošetrenia sa môžu meniť rozhodnutím špecialistu na základe klinického nálezu daného pacienta.

Druhá, tretia a ďalšie návštevy

Pri ďalších návštevách skontrolujeme aktuálny stav hygieny a pustíme sa do dočistenia zvyšného zubného kameňa, doleštenia zubov, prípadne pieskovania. Tento zákrok je možný iba u pacientov, ktorí netrpia zápalom ďasien.

Následné preventívne návštevy sa už zameriavajú najmä na kontrolu hygieny a prípadné riešenie problémov vzniknutých od poslednej návštevy.

Obsah dentálnej hygieny, použité metódy a doba ošetrenia sa môžu meniť rozhodnutím špecialistu na základe klinického nálezu daného pacienta.

Dentálna hygiena