Pondelok - Piatok, 8:00 - 15:00
Zavolajte nám: +421 903 999 921

Digitálne RTG snímky

Röntgen alebo skrátene RTG vyšetrenie by malo byť súčasťou každej preventívnej prehliadky u stomatológa. Nie všetky problémy ústnej dutiny a chrupu možno totiž spozorovať voľným okom, a to aj napriek tomu, že ono „jednoduché oko“ patrí v tomto prípade špecialistovi v odbore. Röntgen je preto skvelým pomocníkom, ktorý pomôže odhaliť skryté nedostatky rôzneho charakteru.

Čo všetko röntgenový snímok prezradí?

Výsledkom RTG zubov je snímka pevných tkanív v oblasti ústnej dutiny, z ktorej vie zubný lekár vyčítať široké spektrum rôznych skrytých problémov. Od medzizubných kazov, cez kazy ukryté pod zubnou výplňou až po nálezy na koreňoch zubov, a to všetko je len začiatok. Okrem toho vie röntgen upozorniť na zvláštne anomálie či hroziace choroby, napríklad cysty. Takáto snímka zobrazí aj tie zuby, ktoré sa ešte neprerezali. U malých pacientov to môžu byť zuby trvalé, u dospelých zase zuby múdrosti alebo nadpočetné zuby, ktoré dokážu človeka pekne potrápiť.

CT zubov – čo to je a na čo slúži?

CT je skratka anglického termínu computer tomography, ktorý je možné do slovenčiny preložiť ako počítačovú tomografiu. Takýto prístroj zhotovuje podobné dvojrozmerné fotografie ako röntgen, urobí ich však niekoľko stoviek v rôznych projekciách, az nich potom vytvorí priestorový obraz. Jeho využitie je skutočne mnohopočetné, ale najčastejšie sa využíva pri navrhovaní optimálneho tvaru, dĺžky, priemeru a umiestnenia zubného implantátu. Zhotovenie CT snímky, rovnako ako RTG snímky, je úplne bezbolestné. Počítačová tomografia je však na rozdiel od RTG schopná vyhotoviť snímky vysokého rozlíšenia, takže výsledný záber z CT-čka je oveľa detailnejší.

U nás v Dental-Centre využívame v oblasti RTG inovatívnu digitálnu technológiu. Vďaka nej je robenie snímok záležitosťou niekoľkých sekúnd a pacientovi sa dostáva podstatne menej škodlivého žiarenia ako pri klasickom röntgene. Digitálny systém zachytenia RTG žiarenia nám umožňuje tvorbu kvalitnejších fotografií, ktoré našim lekárom sprostredkujú lepšiu viditeľnosť, a teda následne aj vám podrobnejšie a presnejšie informácie.

Pokiaľ sa teda chcete o svojom chrupe dozvedieť viac a zistiť, či je všetko tak, ako má byť, neváhajte a objednajte sa na prehliadku k našim stomatológom.

Digitálne RTG snímky