Pondelok - Piatok, 8:00 - 15:00
Zavolajte nám: +421 903 999 921

Komplexné stomatologické vyšetrenie chrupu

Súčasťou vyšetrenia u zubného lekára je samozrejme vyšetrenie zubov a ďasien, ale aj priľahlých tkanív ústnej dutiny a tváre, doplnené príslušnými röntgenovými snímkami, o čom je vedená podrobná dokumentácia.

Ak ste na čokoľvek alergický, alebo ste prekonali závažné infekčné ochorenie, prípadne úraz alebo operáciu v oblasti hlavy a krku, mal by to vedieť aj Váš zubný lekár a dentálna hygienička. Dôležitá je informácia o tehotenstve.

Pri preventívnych prehliadkach budete opakovane pýtaní na Váš celkový zdravotný stav – najmä na srdcové ochorenia, vysoký tlak, cukrovku, rôzne metabolické ochorenia, psychické ochorenia, ale aj iné a tiež na lieky, ktoré užívate. Je to jednak preto, že možno na Vás budeme musieť brať špeciálne ohľady pri ošetrení (aplikáciu anestetík, chirurgické výkony), ale aj preto, že pre Vás môžeme urobiť viac, než si myslíte.

Pretože ctíme poznatky súčasnej medicíny, vieme, že vo väčšine prípadov existenciu zubného kazu a zápalu ďasien má vo svojich rukách hlavne každý jednotlivec sám za seba, respektíve opatrovníci majú vo svojich rukách orálne zdravie svojich zverencov, či už detí, alebo hendikepovaných blízkych alebo zverených osôb.

Napriek tomu existujú ochorenia, ktoré so sebou nesú zvýšené riziko kazivosti a ochorení ďasien. Napríklad tým, že ochorenie samo alebo lieky, ktoré je potrebné užívať, znižujú tvorbu slín a tým obranyschopnosť v ústnej dutine. Keď identifikujeme riziko, môžeme s ním niečo robiť!

Fajčiarstvo je kapitola sama pre seba a naši pacienti vedia, že sa nepýtame, napriek tomu vieme, informujeme a pomáhame.

Vieme tiež, že zlé orálne zdravie (aktívne kazy, zápal ďasien, „zubné vačky“) zbytočne zaťažuje organizmus inak zdravého človeka. Ľudia majú tendenciu orálne zdravie zľahčovať - je to asi preto, že väčšina ochorení sa rozvíja dlho a pozvoľna, na rozdiel napríklad od chrípky. Napriek tomu sa nakoniec asi všetci zhodneme, že chrípka má o niečo znesiteľnejšiu liečbu ako je liečba pokročilého zubného ochorenia.

Pokiaľ musí telo bojovať s nejakým iným, či už akútnym, alebo chronickým ochorením, význam orálneho zdravia sa zvýrazňuje. Baktérie, ktoré osídlujú ústnu dutinu a sú premnožené v chorých miestach (kazoch, parodontálnych chobotoch, ale aj len v miestach so zubným kameňom) „zrazu“ ohrozujú celé telo. Zhoršujú priebeh hlavného ochorenia alebo priamo vytvárajú ochorenie na inom mieste tela. Pred operáciami av prípadoch nejasných ochorení sa hľadajú a urýchlene riešia „fokusy“.

Poďte urobiť s našou pomocou krok k lepšiemu zdraviu dutiny ústnej i celého tela.

Komplexné stomatologické vyšetrenie chrupu